0 (212) 268 72 01

Bel Fıtığında Ozon ve Lazer Tedavisi

2 Kasım 2016 Çarşamba 3:19 · Ozon Tedavisi · 29543

 BEL FITIĞI NEDİR  VE NASIL OLUŞUR ?

 Bel fıtığı bel ağrısının en sık ve en önemli nedenlerindendir. Bel fıtığı, omurgamızı oluşturan kemikler arasındaki disk dediğimiz yapının zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler ya da travma sonucu şiddetli baskı altında kalarak  etrafındaki liflerin yırtılması sonucu sinir kanalına çıkıntı yapmasıyla oluşur. Bunun sonucunda sinir kanalından geçen ve bacaklarımıza  giden sinirlerde sıkışma meydana gelir.

Sinir sıkışmasına bağlı olarak hastaların yaşadığı; "BEL AĞRISI, BACAKLARDA AĞRI, BACAKLARDA UYUŞMA, BEL KASLARINDA KASILMA  ve SERTLİK, BEL HAREKETLERİNDE ZORLANMA ve KISITLILIK" gibi şikayetler meydana gelmektedir.

 

         

 

 

Sinire baskı yapan bel fıtığının MR görüntüsü ( MR raporlarında okuduğumuz L4-L5-S1 omurga kemiklerinin sıralamasını ifade etmektedir.)

 

BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Bel fıtığı tedavisinde öncelikle bacağa giden sinirlerdeki sıkışma ortadan kaldırılmalı ve sinirler rahatlatılmalıdır. Sinirlerin üzerindeki baskı kaldırıldığı taktirde ağrı, uyuşma, kasılma gibi bulgular çok kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Bel fıtığının tekrar oluşmasını önlemek için daha sonrasında bel bölgesindeki kasları, bağları (ligamentleri) ve eklemleri güçlendirecek tedaviler uygulanabilir.

 

BEL FITIĞINDA OZON ve LAZER TEDAVİSİ

Her iki tedavi de aynı yöntemle uygulanmaktadır. Bel fıtığının büyüklüğü ve oluşmasından sonra geçen zamana bağlı olarak tedavide OZON ya da LAZER tercih edilir.

Yapılan işlem ameliyatsız bir şekilde fıtıklaşmış olan diskin içerisine bir iğne ile girilerek gerçekleştirilmektedir. 

Skopi denilen ve anlık röntgen çekmemizi sağlayan bir cihazın altında hasta yüzüstü bir şekilde yatırılır. Hastanın ağrı hissetmemesi ve kıpırdamaması için işlem hafif sedasyon altında gerçekleştirilir. Fıtığın olduğu bölge röntgen ışığıyla tespit edilerek bir iğne yardımıyla fıtığın olduğu diskin içerisine girilir.

Hangi bölgede olduğumuzdan tam emin olmak için fıtığın olduğu disk değişik açılardan röntgen ile görüntülenir. Doğru yerde olduğumuzdan emin olduktan sonra iğne yardımıyla diskin içerisine OZON ya da LAZER uygulanır. Bunun sonucunda diskin fıtıklaşmış olan ve sinire baskı yapan kısmı küçülerek disk içerisine doğru çekilir. Böylece sinirin üzerindeki baskı ortadan kalkar ve  ağrı, uyuşma, kasılma gibi bulgular çok kısa sürede ortadan kaybolur. Hastamız işlem sonrasında iki saat içerisinde evine gidebilir ve çok ağır bir iş değilse ertesi gün işine başlayabilir.

             

        Fıtıklaşmış diskin içerisine iğne ile girilmesi                           İğnenin röntgen görünümü

 

 

Fıtıklaşmış disk             Disk içerisinde iğne     Tedavi sonrası sinir üzerindeki baskı ortadan kalkar

 

Disk içerisine Ozon ve Lazer uygulamasının görüntüsünü izlemek için linki tıklayabilirsiniz; https://www.youtube.com/watch?v=MRVyD7c3ps8

 

 

 

Amerika'da 10.000'in üzerinde bel fıtığı ameliyatı uygulanmış hastalar takip edilerek yapılan bir çalışmada bel fıtığı ameliyatının başarı oranı %52 olarak bulunmuştur. Yani bel fıtığı ameliyatı olan her iki hastadan bir tanesi kısa bir zaman sonra aynı şikayetlerle karşımıza çıkmaktadır.

Ozon ve Lazer tedavisi uygulandığında başarı oranı %75-90 civarında olmaktadır. Ozon ve Lazer tedavisinden sonra bel bölgesini güçlendirici tedavilerin uygulanmasıyla başarı oranı daha da artmaktadır. 

Ayrıca Ozon ve Lazer tedavisi uygulanan hastalarda işlem sadece bir iğne ile gerçekleştirildiği için ameliyat izi bulunmaz ve çevredeki dokulara zarar verilmez. Hasta iki saat sonra evine dönebilir ve çok ağır bir iş yapmıyorsa ertesi gün işine başlayabilir. Bunun yanında hasta genel anestezi almadığı için birçok riskten de korunmuş olur.

 

Ayrıntılı bilgi ve randevu için; 0 212 268 72 01Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş