0 (212) 268 72 01

PRP Yüz Tedavisi

1 Temmuz 2015 Çarşamba 17:10 · PRP · 3044

PRP NEDİR?

PRP kişinin kendi kanı kullanılarak doğal yollarla ön planda genç ve sağlıklı bir cildin kazanılması amaçlanan bir yöntemdir.

PRP (Platelet Rich Plasma), “platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Plateletler ya da diğer adıyla  trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmek, böylece hasarlı dokunun onarımını bir o kadar hızlı ve güçlü şekilde sağlamaktır.

PRP’nin uygulama alanları nelerdir?

-Deride yaşa ve UV maruziyetine bağlı olarak  gelişen kırışıklıkları düzeltmek, çöküntüleri gidermek, cildin esnekliğini  ve parlaklığını yeniden kazandırmak (antiaging amaçlı), 

-Saç dökülmesini önlemek amacıyla tek başına ya da dermaroller/mezoterapi gibi yöntemlerle kombine uygulamak,

-Yara izlerini azaltmak (sivilce izleri, ameliyat sonrası izler ve çatlaklar…)

-Lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak, 

PRP hangi bölgelere uygulanır?

-Yüz ve saçlı deri (en sık),

-Boyun, dekolte bölgesi,

-Eller,

-Diğer vücut alanları

PRP hangi sıklıkta uygulanır?

PRP 2-3 hafta aralarla, 3-5 seans uygulanır.  Asıl etkinlik 3-6. haftalarda başlar ve 1 yıl devam eder.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden 1-2 tüp kan alınır, santrifüj cihazında plateletler (trombositler) ayrıştırılır. Böylece plateletler tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen kan ürünü elde edilmiş olur. Bu ürün dolgu veya mezoterapi teknikleri ile tedavi amaçlanan deri içine enjekte edilir, deriyi gençleştirici özelliği uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. 

PRP uygulamasının yan etkisi var mıdır?

Enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması nedeniyle son derece güvenilirdir.  Bugüne kadar saptanmış herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Kimlere PRP uygulanmaz?

Platelet sayısı yetersiz olanlara ve kanser hastalarına PRP uygulanmaz.Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş